Powyborcze reminiscencje

No i rozstrzygnęło się. Trzecia niedziela listopada minęła pod znakiem wyborów samorządowych, a trzeci tydzień listopada – pod znakiem oczekiwania na ich wyniki. W końcu tajemnica (częściowo) wyszła na jaw.

Swoje przemyślenia opublikował na blogu Pit, teraz moja kolej.

Na początek:

1. Burmistrz.

wybory-b

Nie ma jeszcze w sieci wyników w rozbiciu na poszczególne obwody, ciekaw jestem rozłożenia głosów w mieście, w Sarzynie i w najsilniejszym przed czterema laty zapleczu Jurka Paula, czyli Woli Zarczyckiej i Łętowni. Teraz kandydaci.

Jerzy Paul. Niespodzianki personalnej nie było – dotychczasowy burmistrz wygrał w pierwszej turze, notując znakomity wynik. Gratulacje. Zaskakiwać może rozmiar zwycięstwa, w końcu pozostali kandydaci razem wzięci nie zdobyli nawet połowy głosów Jurka.

Robert Gnatek. W poprzednich wyborach miał w pierwszych turach: 3042 głosy w 2006 r. i 3026 w 2010 r. Teraz zaufało mu jedynie 1741 osób.
Spóźnił się z rozpoczęciem kampanii i nie przekonał potencjalnych wyborców, że chce być burmistrzem (na tydzień przed wyborami sąsiadka spytała mnie, czy pan Gnatek kandyduje).

Wojciech Kostek. Kropka.

2. Rada Miejska.

 

wybory-m

wybory-w

wybory-k

 

Okręgi miejskie przewietrzone (ani jednego mandatu dla ugrupowań propisowskich), pozostałe tylko pod względem wieku – PiS i FSP wygrały wszystko. Średnia wieku w całej radzie w porównaniu z 2010 roku jest teraz niższa o ponad 4 lata, a w okręgach miejskich o blisko 11 lat. Uwaga – licząc średnie z 2010 roku brałem pod uwagę skład rady ustalony po zrzeczeniu się mandatów przez kilku radnych i wiek ze stron Państwowej Komisji Wyborczej, która też ma swoje tajemnice – radny Jan Pinderski miał w 2010 roku 52 lata, a w 2014 – 55. Jak widać czas w radzie miejskiej płynie dla niektórych wolniej 🙂

Jaki wniosek dla burmistrza? To, co stało się w tym roku w mieście, gdzie mandaty zostały zdobyte wyłącznie przez kandydatów z komitetów krytykujących „nicnierobienie” władz gminy, w przyszłości może się rozszerzyć na całą gminę. Liczę, że zdopinguje to burmistrza do działania.

Jacek Wojdałowicz

Odpowiedź

Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>